STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
Seria wydawnicza Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej
SCC
ŚRODOWISKO - CZŁOWIEK - CYWILIZACJA

Od Redakcji

W studiach nad rozwojem dawnych społeczności coraz większą rolę odgrywa problematyka dotycząca czynników ekologicznych kształtujących warunki życia człowieka, a także badania odnoszące się do jego roli w przekształcaniu elementów przyrody. Uwarunkowania geologiczne i procesy geomorfologiczne, dawny klimat oraz świat roślinny i zwierzęcy mogą być rekonstruowane dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom, którymi dysponują nauki przyrodnicze. Ten nurt badawczy określa się jako archeologię środowiskową. Rozwój tej dziedziny wymaga nie tylko coraz głębszej integracji przyrodników i archeologów wokół konkretnych projektów, lecz także funkcjonowania szerokiego forum umożliwiającego dyskusję naukową i konfrontację poglądów różnych specjalistów. W tym duchu, w 2005 r. zostało powołane Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej, w którego Statucie czytamy, że jego pierwszym celem jest "działanie na rzecz postępu badań nad relacjami między rozwojem kulturowym człowieka a środowiskiem przyrodniczym w przeszłości, we współpracy archeologii z naukami o ziemi i dyscyplinami pokrewnymi". Środkiem do tego celu jest m. in. działalność wydawnicza.
Celem serii wydawniczej Środowisko-Człowiek-Cywilizacja jest upowszechnianie wyników prac interdyscyplinarnych podejmowanych w kierunku pogłębiania wiedzy na temat środowiskowych i kulturowych aspektów życia człowieka w przeszłości archeologicznej i historycznej. Mamy nadzieję, że to wydawnictwo będzie stanowić ważną płaszczyznę dla spotkań archeologów i przyrodników, a także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, których interesuje historia cywilizacji w szerokim kontekście środowiskowym.
Zamierzamy, by w początkowej fazie rozwoju tej serii, jej kolejne numery zawierały przede wszystkim artykuły naukowe oparte na wystąpieniach przedstawianych na corocznych sympozjach tematycznych Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej. Jej dalszy rozwój będzie zdążał w kierunku wydawnictwa anglojęzycznego, które umożliwiałoby z jednej strony propagowanie wyników polskich badań w środowisku międzynarodowym, z drugiej zaś otwierałoby łamy dla publikacji z zagranicy. Mamy nadzieję, że prace publikowane w proponowanym przez nas wydawnictwie spotkają się z Państwa zainteresowaniem i staną się inspiracją dla nowych projektów badawczych, w których znacząco poszerzać się będzie pole współpracy między archeologią i naukami przyrodniczymi. Mając świadomość, że poziom merytoryczny serii Środowisko-Człowiek-Cywilizacja i jej rozwój będą uzależnione od nadsyłanych prac, pragniemy gorąco zaprosić archeologów, historyków i przyrodników, których badania dotyczą relacji człowiek-środowisko do współpracy nad kształtowaniem tego wydawnictwa.

                                                                                                          Małgorzata Latałowa