Geostatystyka i analiza przestrzenna
dla III roku Geografii specjalność Geoinformacja

Materiały do wykładów i ćwiczeń
GEOSTATYSTYKA I ANALIZA PRZESTRZENNA

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2012, g.11.30

Niniejsza witryna przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów III roku specjalności "Geoinformacja" na kierunku "Geografia" prowadzonej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ale także wszystkich innych osób zainteresowanych problematyką matematycznego modelowania zjawisk przestrzennych i czasoprzestrzennych.

Wykład i ćwiczenia z tych zagadnień przeprowadziłem po raz pierwszy w roku akademickim 2004/2005 pod nazwą "Geostatystyka" na 3 roku 5-letnich studiów magisterskich. Jesienią roku 2004 pojawiła się również pierwsza wersja tej witryny. Była ona przez następne 5 lat sukcesywnie rozbudowywana i modyfikowana, służąc nie tylko moim studentom. W tym okresie była ona dostosowana do programu przedmiotu obejmującego 30 godzin wykładów i 45 godzin ćwiczeń w jednym semestrze.

Wprowadzenie systemu bolońskiego spowodowało istotne zmiany programu studiów. Zakres przedmiotu, poczynając od roku akademickiego 2009/2010, uległ rozszerzeniu co znalazło odzwierciedlenie w jego nowej nazwie "Geostatystyka i analiza przestrzenna". Zmienił się również wymiar godzinowy wykładów i ćwiczeń na 45 i 30. Jest on teraz prowadzony na trzecim roku studiów I stopnia (licencjackich). Przedstawianą w trakcie zajęć problematykę, która dotyczyła głównie cech ciągłych w przestrzeni, rozszerzono o analizę i modelowanie danych punktowych. Planowane jest również uwzględnienie siatek i obiektów.

Zmiany programowe pociągają za sobą również całkowitą przebudowę witryny internetowej. Dotyczy to zwłaszcza jej struktury i wyglądu zewnętrznego. Mam nadzieję, że będzie ona teraz kompatybilna ze wszystkimi używanymi powszechnie przeglądarkami internetowymi. Brak tej kompatybilności był poważną wadą poprzedniej wersji. Zmiany dotyczą także zawartości, choć na razie nie są one radykalne. Współautorem treści, a także wykonawcą witryny jest Pani mgr Anna Dmowska, która razem ze mną od dwóch lat prowadzi ćwiczenia. Chcę również bardzo podziękować Panu prof. Jarosławowi Zawadzkiemu z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za udostępnienie w postaci elektronicznej wielu swoich publikacji z zakresu geostatystyki.

Alfred Stach