STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ

STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ


II SYMPOZJUM ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
Środowiskowe uwarunkowania lokalizacji osadnictwa

Łódź,  27-29 września 2006




Idea sympozjum

Środowisko naturalne jest czynnikiem determinującym w znacznym stopniu procesy osadnicze. Składowe środowiska: szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, ukształtowanie terenu, klimat, szata roślinna i zróżnicowanie świata zwierząt decydują o lokalizacji i charakterze osadnictwa oraz potencjalnym wykorzystaniu gospodarczym obszaru.
Aż do ostatnich dziesięcioleci badania stanowisk archeologicznych sprowadzały się do badań zamkniętych zespołów artefaktów, bez powiązań z otaczającym krajobrazem. Dopiero rozwój archeologii środowiskowej zwrócił uwagę na znaczenie badań kontekstu osadnictwa: procesów przyrodniczych przebiegających na stanowisku i w jego otoczeniu.
Dynamiczny rozwój przedstawionej problematyki w literaturze zagranicznej skłonił organizatorów konferencji do podjęcia dyskusji w zakresie badań geoarcheologicznych, szczególnie związków osadnictwa i abiotycznych elementów środowiska przyrodniczego. W ramach konferencji rozważane będą następujące problemy: 1) Cechy morfologiczne i litologiczne form terenu będących miejscem lokalizacji stanowisk i mikroregionów osadniczych; 2) Wpływ warunków paleohydrologicznych i paleoklimatycznych na funkcjonowanie skupisk osadniczych; 3) Środowiskowe podstawy gospodarki, warunkujące rozwój regionów i skupisk osadniczych.
Wszystkich członków Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej zachęcamy do udziału w niniejszej konferencji, która wpisuje się w cykl spotkań zainicjowanych konferencją w październiku 2005 r. w Koszęcinie. Celem tych przedsięwzięć ma być wypracowanie: płaszczyzn współpracy pomiędzy dyscyplinami, nowych problemów badawczych, a przypadku tejże konferencji próba wypracowania modelu badań geoarcheologicznych.