STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ

STOWARZYSZENIE ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ


II SYMPOZJUM ARCHEOLOGII ŚRODOWISKOWEJ
Środowiskowe uwarunkowania lokalizacji osadnictwa

Łódź,  27-29 września 2006




Sprawozdanie

W ubiegłym miesiącu odbyło się w Łodzi II Sympozjum Archeologii Środowiskowej poświęcone problematyce "Środowiskowych uwarunkowań lokalizacji osadnictwa", zorganizowane w stulecie urodzin Profesora Jana Dylika. Głównym organizatorem Sympozjum była Katedra Badań Czwartorzędu Uniwersytetu Łódzkiego, współorganizatorami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego oraz Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej. Sympozjum łódzkie było drugim w cyklu spotkań zainicjowanym w ubiegłym roku w Koszęcinie. Na spotkaniu przedstawiono 40 referatów, 9 komunikatów i 19 prezentacji posterowych. W sesji plenarnej zaprezentowano referaty ukazujące tradycję współpracy przyrodników i archeologów w ośrodku łódzkim oraz realizowane projekty o problematyce osadniczo-przyrodniczej. Część zagadnień przedstawionych w sesji plenarnej dotyczyła rekonstrukcji klimatu Polski w czasach historycznych oraz geologicznych uwarunkowań lokalizacji stanowisk archeologicznych. W załączeniu, dla pełnej informacji przesyłamy Państwu program II Sympozjum. W sesjach referatowo-komunikatowych oraz sesji posterowej przedstawiano aspekty badań środowiskowych uwarunkowań lokalizacji osadnictwa pradziejowego analizując uwarunkowania geologiczne, geomorfologiczne, fizyczno-geograficzne.

Podczas sympozjum zorganizowano jednodniowy objazd terenowy prezentujący stanowiska badań archeologicznych i paleośrodowiskowych w rejonie Łodzi. Na stanowisku - torfowisko  Żabieniec, przedstawione zostały opracowania geomorfologiczne, geologiczne, botaniczne (flory współczesne i kopalne), ameb skorupkowych i kopalnych wioślarek w powiązaniu z wynikami studiów archeologicznych nad osadnictwem pradziejowym i historycznym. Przygotowano tu także pokaz asortymentu i możliwości zastosowań sprzętu do prac terenowych, stosowanego w badaniach paleośrodowiskowych, firmy "Geomor" ze Szczecina.
Drugim punktem w programie objazdu terenowego było stanowisko - Polesie. Przedstawiono na nim wyniki badań archeologicznych oraz przyrodniczych, prowadzonych na osadach stokowych, eolicznych i fluwialnych. Dzień terenowy zwieńczono wizytą na zamku w Łowiczu.
II Sympozjum Archeologii Środowiskowej w Łodzi było kolejną okazją spotkania i bezpośredniej dyskusji członków naszego Stowarzyszenia. W drugim dniu wieczorem, odbyło się spotkanie członków SAS. Daniel Makowiecki przedstawił w formie informacji realizowane i planowane działania SAS. W trakcie spotkania wywiązała się żywa dyskusja, w której uczestniczyli zarówno członkowie Stowarzyszenia jak i osoby sympatyzujące z ideą i działalnością SAS. Profesor Małgorzata Latałowa proponowała formę spotkań w postaci warsztatów metodycznych realizowanych na stanowisku archeologicznym, ukazujących kompleksowe podejście do badań archeologiczno-środowiskowych. Z proponowanych stanowisk archeologicznych brano pod uwagę Osłonki, Kałdus, Bruszczewo. Profesor Maciej Pawlikowski zachęcał i służył praktycznymi wskazaniami odnośnie publikacji internetowych. Propozycje te brane są pod uwagę do ich realizacji. Sympozjum łódzkie poszerzyło nasze grono. Mamy przyjemność poinformować, iż w Łodzi do działań w ramach SAS przystąpiło 25 osób. Grono SAS, zrzeszające przyrodników i archeologów, liczy obecnie 87 osób.
Na wieczornym zebraniu Iwona Hildebrandt-Radke przedstawiła plany organizacyjne III Sympozjum Archeologii Środowiskowej, które odbędzie się w terminie 17-19 maja 2007 r. Jako miejsce III Sympozjum wybrano Dychów na Ziemi Lubuskiej. Proponowanym tematem łączącym uczestników są "Pradziejowe i wczesnohistoryczne społeczności w przekształcaniu rzeźby Polski". Informacje na temat III Sympozjum prześlemy Państwu w osobnym okólniku.
Korzystając z niniejszej okazji, chcielibyśmy jeszcze raz w imieniu Stowarzyszenia, wyrazić nasze gorące podziękowania za wysiłek organizacyjny i wspaniałą gościnność łódzkiego ośrodka naukowego, reprezentowanego w osobach Pani Prof. Krystyny Turkowskiej, Pani Prof. Lucyny Domańskiej, Prof. Leszka Kajzera oraz naszych kolegów, członków SAS, Dr Jacka Forysiaka i Dr Piotra Kittla z Katedry Badań Czwartorzędu Uniwersytetu Łódzkiego za ich wielki, bezpośredni wkład organizacyjny w przygotowanie i realizację II Sympozjum Archeologii Środowiskowej.

Prezes SAS - Doc.dr hab. Daniel Makowiecki

oraz Dr Iwona Hidebrandt-Radke